Aktualności - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

 
30.09 – 13.10.2017 Turnus rehabilitacyjny nad morzem
 
Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami przebywały dwa tygodnie nad morzem w Sarbinowie koło Mielna. Czas turnusu upływał na spacerach nad morzem, zabiegach rehabilitacyjnych, zabawach tanecznych i zajęciach karaoke. Była wycieczka ciuchcią do Mielna i okazja do zapoznania się z interesującymi ludźmi. Atmosfera podczas pobytu nad morzem była bardzo serdeczna. Mieszkanki z wieloma pozytywnymi wrażeniami wróciły do Domu i z entuzjazmem opowiadały o przeżyciach i wydarzeniach podczas turnusu.  
 
20.09.2017 XV Spartakiada  Sportowa Mieszkańców DPS
 
W DPS w Gorzycach odbyła się spartakiada sportowa dla Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Nasze Mieszkanki wzięły udział w tej imprezie i startowały w 9 konkurencjach m.in. układanie puzzli, rzut do celu, „łowienie ryb”. Uczestnicy zostali  poczęstowani obiadem a po posiłku zespół muzyczny przygrywał do tańca.
 
9.08. 2017 Wyjazd do McDonald’s.
Trzy Mieszkanki gr. II wraz z s. Eligią pojechały do restauracji McDonald’s. Pełne wrażeń i radosnych emocji skorzystały z propozycji posiłku składającego się z frytek, hamburgera i opiekanego kurczaka. Popijając coca colę dzieliły się wrażeniami z ostatnich przeżyć związanych z urodzinami. Dokonując wyboru produktów i zakupu nabyły nowych umiejętności społecznych.
 
8.08.2017 18 Urodziny Andzi
Andzia obchodziła swoje 18 urodziny. Z tej okazji została zorganizowana impreza, która zgromadziła zaproszonych gości, rodzinę, koleżanki i personel. Był tort ze świeczkami, gromkie i radosne „STO LAT” oraz życzenia i prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Andzia bardzo mocno przeżyła swoje wejście w dorosłość i cieszyła się na myśl o  otrzymaniu dowodu osobistego.  Złożyła osobiście wniosek o jego przydzielenie w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego.
28. 06.2017 Na kręgielni
Nasza Mieszkanka Angelika wraz ze swoją nauczycielką pojechały na kręgle do Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim. Wydarzenie to miało miejsce z okazji zakończenia roku szkolnego. Była to duża atrakcja dla Angeliki i okazja do nabycia nowych umiejętności społecznych i sportowych.
22.06.2017 Obchody Imienin S. Dyrektor
Świętowanie rozpoczęło się od występu Mieszkanek DPS w inscenizacji pt. „Kwiaciarnia” i życzeń składanych przez Podopieczne i Personel. O godz. 11.00 odprawiona zastała Eucharystia, którą celebrowali trzej kapłani: Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, Ks. Senior Józef Wojciech i Ojciec Werbista Jan Pilek – spowiednik sióstr. Homilię wygłosił Ks. Proboszcz, który także złożył  Solenizantce życzenia i podziękował za  współpracę z Parafią. Podczas Mszy Św. oprawę liturgiczną przygotowały Panie z Personelu DPS a na organach grała s. Cypriana Tarasiuk. Po Eucharystii życzenia złożyła Rada Parafialna i Koło Charytatywne działające przy naszej parafii. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
21.06.2017 Piknik Integracyjny w Olzie
Nasze Mieszkanki wzięły udział w Pikniku Integracyjnym zorganizowanym w Olzie. Było wiele atrakcji – występy Osób Niepełnosprawnych w różnych Ośrodków, wspólna zabawa prowadzona przez Wodzireja, śpiewy i tańce. Wolontariusze liczni zgromadzeni, oferowali swoją pomoc podczas malowania twarzy, malowania na palecie, puszczanie kolorowych baniek mydlanych i podczas tańca w kuli. Był też słodki poczęstunek. Atmosfera spotkania była pełna ciepła i radości.
5.06 – 8.06 2017 Wyjazd do Inwałdu
    Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami: s. Esterą Jastrzębską, s. Eligią Bober, s. Ines Gabryś, s. Marinoelą Curzydło oraz p. Renatą Pyszny (razem 24 osoby), wzięły udział w wycieczce do Inwałdu. Przez cztery dni uczestnicy wycieczki spotykali się z przewodnikami, którzy oprowadzali po parkach tematycznych: Parku Miniatur, Dinoparku, Parku Jana Pawła II, Zamku i jego otoczeniu oraz Minizoo. Pierwszego dnia Mieszkanki zobaczyły miniatury najbardziej znanych budowli świata, m. in. wieży Eiffla, Białego Domu, Watykanu, Krzywej Wieży w Pizie, Koloseum, zabytków Grecji, Australii i Meksyku…  Liczne zdjęcia uwieczniły te wyjątkowe miejsca. Następnie Podopieczne odwiedziły Park Dinozaurów. Zaskoczył je ogrom tych zwierząt. Z uwagą słuchały opowiadania pani przewodnik i rozpoznawały środowisko życia dinozaurów oraz sposób ich odżywiania przez obserwację środowiska w którym żyły, koloru ich skóry, wielkości ciała  i jakości uzębienia. Była to ciekawa lekcja poglądowa. W kolejne dni Mieszkanki zobaczyły Minizoo do którego dojechały wesołą ciuchcią. Wśród atrakcji tego miejsca były m. im. kozy,  sarny, lamy, szynszyle, szczury, szopy pracze, świnki morskie, drób domowy…. Następnie wycieczka skorzystała z uroków pięknego Parku Jana Pawła II. Uczestnicy spacerowali po alejkach i słuchali o historii  Świętego Papieża przyglądając się zdjęciom, które przedstawiały Jego koleje życia.  W wolnych chwilach Mieszkanki korzystały  z proponowanych zabaw, spacerów i jeździły na karuzelach.
Podopiecznym bardzo podobało się zwiedzanie Zamku i jego otoczenia. Organizatorzy zaproponowali naukę strzelania z łuku, a odwiedzając poszczególne chaty umiejscowione wokół zamku, Mieszkanki zapoznały się z różnymi, średniowiecznymi zawodami, m. in. z pracą tkacza, garncarza, kowala, stolarza. Miały okazję nie tylko zobaczyć ich ciężką pracę ale także spróbować wykonania samemu dzieł tam powstających. Zamku strzegł Smok, który okazał się bardzo przyjazny i wesoło śpiewał zapewniając, że jest jaroszem. Mimo to niektóre Mieszkanki bardzo przeżyły spotkanie ze Smokiem ziejącym ogniem  i plującym wodą. Na Zamku wszyscy wysłuchali bajki o napadzie rabusiów, którzy na końcu się poprawili ze swego złego postępowania, oddali co zagrabili i posprzątali bałagan, który zrobili.
Godnym uwagi było miejsce zakwaterowania, mianowicie czterogwiazdkowy hotel „Łysoń”, w którym Mieszkanki bardzo dobrze się czuły.
Wyjazd do Inwałdu pozostanie na długo w pamięci Podopiecznych, a nabyte umiejętności i integracja ze środowiskiem zaowocują w przyszłym życiu.
4.06.2017 Uroczystość Dnia Matki
W naszym DPS gościłyśmy zaproszone Mamy naszych Mieszkanek. Na obchody Święta Dnia Matki składały się: występ Mieszkanek oraz spotkanie przy wspólnym stole. Podopieczne wystąpiły w  inscenizacji słowno – muzycznej. Piękne słowa mówiące o miłości skierowane były do Mam, które ze wzruszeniem przyjęły życzenia i róże wręczone im przez Mieszkanki. Ten dzień zapadnie głęboko w sercach i pamięci Gości i naszych Podopiecznych.
1.06.2017 Dzień Dziecka
Świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się w naszym DPS od występu grupy aktorów w przedstawieniu pt. „Trzej muzykanci”. Inscenizacja kukiełkowa bardzo podobała się naszym Mieszkankom. Głębokie przesłanie, mówiące o przyjaźni i wzajemnej pomocy, zostało przyjęte przez Podopieczne, które nagrodziły aktorów gromkimi brawami. W godzinach popołudniowych została zorganizowana impreza na świeżym powietrzu. Mieszkanki bawiły się przy muzyce i spożyły kiełbaski z grilla. Było mnóstwo zabawy i śmiechu. Ten dzień pozostanie długo w ich pamięci.
 
30.05.2017 Wycieczka do Mosznej
Mieszkanki grupy II wraz z s. Krzysztofą Wójcik i s. Eligią Bober wzięły udział w wycieczce do Mosznej. Zrobiły wiele zdjęć w parku okalającym zamek. Zachwycały się pięknymi, kwitnącymi rododendronami i azaliami, oraz spędziły trochę czasu nad stawem z pływającym łabędziem. Obiad spożyły na Górze Św. Anny i pomodliły się w sanktuarium. Pełne wrażeń wróciły do domu.
25.05.2017 Spotkanie integracyjne w Bluszczowie
Maj to szczególny miesiąc pachnący bliskością Bożej Matki i naszej ziemskiej Matki. Z tej okazji nasze Mieszkanki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej w Bluszczowie, by wspólnie z dziećmi tej szkoły przeżyć przygotowanie do Święta Matki. Były konkursy, wyklejanie laurek dla bliskich osób i teatrzyk:„Gaweł i jego pies”, oraz słodki poczęstunek, śpiew i zabawy.
11.05.2017 Spacer po mieście
W ramach rehabilitacji społecznej, nasze Mieszkanki pod opieką s. Eligii Bober, udały się do centrum Wodzisławia Śląskiego. Dokonały zakupów w sklepie samoobsługowym, następnie udały się na lody do kawiarni i spacerowały po rynku miasta.  Pełne wrażeń i nowych umiejętności wróciły do domu.
 
5.05.2017 Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
W piątek w Rodzinnym Parku Rozrywki odbył się Wodzisławski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem, które odprawił ksiądz proboszcz Bogusław Płonka. Później uczestnicy bawili się z Teatrem Classic Ballanga. Nasze Mieszkanki DPS uczestniczyły w tym wydarzeniu. Wróciły ze spotkania pełne wrażeń.
4.05.2017 Przedstawienie pt. „Lokomotywa”
Aktorzy z Krakowa: p. Grażyna Hojdus i p. Marian Bodziony wystąpili w  naszym DPS w przedstawieniu pt. „Lokomotywa”. W trakcie występu, artyści bardzo ekspresyjnie przekazywali treści i angażowali widownię do współtworzenia spektaklu. Nasze Mieszkanki aktywnie uczestniczyły w występie przez naśladowanie odgłosów lokomotywy, okrzyki i nawoływania a gromki śmiech świadczył, że przedstawienie bardzo się podobało.
 
Maj 2017 Nabożeństwa majowe
Nasze Mieszkanki w domowej kaplicy codziennie śpiewają Litanię Loretańską i pozdrawiają Matkę Najświętszą śpiewając pieśni ku Jej czci. Modlitwę prowadzi s. Awelina Gawełek. Mieszkanki polecają Panu Bogu, przez wstawiennictwo Matki  Najświętszej, sprawy Kościoła, prośby o pokój na świecie, intencje naszej Ojczyzny, Domu, w którym mieszkają oraz przedstawiają indywidualne prośby.
 
25.04.2017r. Spotkanie z podróżnikiem
W naszym DPS odbyło się spotkanie z p. Tomaszem Kalinowskim, który opowiadał o podróży do Kenii. W trakcie dzielenia się wrażeniami wyświetlane były slajdy obrazujące życie Kenijczyków oraz  florę i faunę Afryki. P. Tomasz nawiązał dialog z naszymi Mieszkankami, które wyrażały zadowolenie ze spotkania.
 
24.04.2017 r. Pielgrzymka do Łagiewnik i Wieliczki
Nasze Siostry wraz z pielgrzymami z parafii jedłownickiej uczestniczyły w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz do kopalni soli w Wieliczce, gdzie uczestniczyły w  Eucharystii sprawowanej w podziemnej kaplicy.
 
24.04.2017 Przedstawienie pt. „Krowa Kłamczucha”
Teatr lalek TOMCIO wystąpił w naszym Domu z przedstawieniem kukiełkowym pt. „ Krowa Kłamczucha”. Inscenizacja bardzo podobała się naszym Mieszkankom, które aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu poprzez śpiew i dialog z aktorami.
16.04.2017 Wielkanoc
Święta Wielkanocne upłynęły w atmosferze modlitwy i radości z faktu Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Mieszkanki miały możliwość uczestniczenia we Mszy Św. Siostra Dyrektor Zuzanna Modelska osobiście złożyła życzenia wszystkim Mieszkankom. Wspólnota Sióstr Opatrzności Bożej z Wodzisławia Śląskiego wraz z Mieszkankami DPS składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim Przyjaciołom naszego Domu, Darczyńcom i Wolontariuszom:
 
Niech Zmartwychwstały Pan Jezus
napełnia serca miłością i pokojem.
Niech przemieni każdy
smutek w radość,
każdy płacz i zmartwienie
w szczęście i nadzieję.
Zdrowia i wszelkich
potrzebnych łask na każdy dzień.
15.04.2017 Poświęcenie pokarmów
W Wielką Sobotę poświęcenia pokarmów dokonał Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Króliczek. W świetlicy głównej ułożono produkty świątecznie przyozdobione, które zostały pobłogosławione przez Kapłana. Na zakończenie mała Amelka wręczyła Księdzu Proboszczowi stroik wielkanocny z życzeniami świątecznymi.
15.04.2017  Wieczorna liturgia wielkosobotnia
W wieczornej liturgii wielkosobotniej, wraz z Siostrami, udział wzięły Mieszkanki, które niosły dary liturgiczne podczas uroczystej Eucharystii.
 
5.04.2017 Spotkanie integracyjne
Tego dnia odbyło się spotkanie naszych Mieszkanek z Uczniami Gimnazjum Nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. Wspólnie tworzyli obrazki wielkanocne, które ozdobiły domową wystawę.
 
03.04.2017 Rekolekcje parafialne
W ramach rekolekcji parafialnych w naszym Domu została odprawiona  Eucharystia, którą celebrował Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Słowo Boże wygłosił O. Misjonarz Paweł Gomulak Oblat Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna – Koźla. Na Mszy Św. licznie zgromadziły się Siostry, Mieszkanki DPS i osoby z Personelu. Po Eucharystii Ojciec Misjonarz udzielił w kaplicy sakramentu chorych chętnym osobom oraz udał się do Mieszkanek leżących w łóżkach na poszczególnych grupach. Pozostałym osobom udzielił błogosławieństwa, które zawsze przynosi radość i nadzieję.
29.03.2017 Porządki w parku
W tym dniu odbyła się akcja grabienia parku w ramach ergoterapii. Mieszkanki wraz z opiekunkami porządkowały teren zbierając patyki, grabiąc liście i pomagając przy wywożeniu zebranych odpadów. W trakcie prac, Siostra Dyrektor zaprosiła pracujące osoby na poczęstunek w altanie. Była kawa i ciastka oraz jogurty. W miłej atmosferze upłynął czas pracy na świeżym powietrzu.
26.03.2017 Wyjazd do kina
Dla naszych Mieszkanek został zorganizowany wyjazd do kina w Rybniku na film „Piękna i Bestia”. Podopiecznym film bardzo podobał się i wróciły do Domu pełne wrażeń.
Wielki Post 2017
W czasie Wielkiego Postu, nasze Mieszkanki uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W domowej kaplicy modlitwy prowadzi s. Awelina Gawełek. Podopieczne czynnie włączają się w modlitwę poprzez opowiadanie scen z męki Jezusa, zapowiadając kolejne stacje i podając intencje.
15 marzec 2017 Spotkanie integracyjne
W naszym DPS odbyło się spotkanie Mieszkanek z Uczniami z 3 Gimnazjum w Wodzisławiu Śl. Uczestnicy integracji wspólnie przyrządzili sałatkę owocową, którą na koniec degustowali.
Spotkania tego typu bardzo zbliżają obie grupy do siebie. Tworzą się nowe znajomości i przyjaźnie. Nasze Mieszkanki bardzo cieszą się z każdego kontaktu z Młodzieżą a Uczniowie nabywają nowe doświadczenia prospołeczne.
22 luty – 26 luty 2017 Wizytacja Generalna
W naszym Domu odbyła się Wizytacja Generalna przeprowadzona przez Matkę Generalną Antoninę Kasjaniuk, która zapoznała się z pracą w DPS i odwiedziła Mieszkanki w ich pokojach i salach dziennego pobytu.
23 luty 2017 Zabawa karnawałowa  - „Tłusty czwartek”
Nasze Mieszkanki wzięły udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej w naszym Domu. Mieszkanki bawiły się  wspólnie z Uczniami i ich Nauczycielami z 3 Gimnazjum z Wodzisławia Śl.. Podczas spotkania serwowane były napoje i słodycze. Podopieczne były pełne wrażeń. Wspólna zabawa umocniła więzi między młodzieżą a osobami niepełnosprawnymi.
9 luty 2017 Zabawa karnawałowa w Olzie
Nasze Mieszkanki wzięły udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej w Domu Kultury w Olzie. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. Mieszkanki bawiły się  wspólnie z Podopiecznymi DPS i WOLO z Gorzyc. Podczas spotkania serwowane były napoje i słodycze a także ciepły posiłek. Podopieczne pełne wrażeń wróciły do Domu.
7 luty 2017 „Bajki Brzechwy i Tuwima”
Aktorzy z grupy METANOIA przyjechali z Krakowa, by przedstawić naszym Mieszkankom inscenizację pt. „Bajki Brzechwy i Tuwima”. Publiczność bardzo aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu dialogując z aktorami.  Inscenizacja została bardzo dobrze odebrana przez nasze Mieszkanki.
4 luty 2017 Przedstawienie „Rzepka”
Studenci z Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej Wydziału Zamiejscowego w Wodzisławiu Śl. z kierunku Oligofrenopedagogika przybyli do naszego DPS, by spotkać się z Mieszkankami. Przygotowali inscenizację pt. „Rzepka”, w trakcie której zaprosili Podopieczne do aktywnego brania udziału w grze aktorskiej. Spotkanie bardzo podobało się Mieszkankom i było cennym doświadczeniem dla przyszłych pedagogów.
2 luty 2017 Zabawa integracyjna
Mieszkanki DPS wraz z młodzieżą z 3Gimnazjium w Wodzisławiu Śl. wspólnie bawili się podczas zabawy tanecznej na terenie naszego DPS. Młodzież chętnie brała udział w organizowanych zabawach i wspaniale integrowała się z naszymi Podopiecznymi. Wrażenia naszych Mieszkanek zostały wyrażone w pragnieniu kolejnego spotkania z Młodzieżą.
19 styczeń 2017 Warsztaty integracyjne
Zaprzyjaźniona młodzież z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl. wraz naszymi Mieszkankami uczestniczyła w warsztatach integracyjnych na terenie naszego DPS. Warsztaty składały się zajęć artystycznych i muzycznych. Spotkanie zostało przygotowane przez p. Iwonę Kalinowską – wychowawcę młodzieży i p. Renatę Pyszny – pracownika DPS.
12 styczeń 2017 Zabawa karnawałowa
W naszym Domu została zorganizowana zabawa karnawałowa dla Mieszkanek DPS. Do wspólnej zabawy została zaproszona Młodzież z Gimnazjum Nr 3 w Wodzisławiu Śl.  Uczniowie wspaniale bawili się z naszymi Mieszkankami. Wspólne tańce integrowały obie grupy. W przerwach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
10 styczeń 2017 Spotkanie integracyjne w Bluszczowie
Nasze Mieszkanki spotkały się z nauczycielami i dziećmi Szkoły Podstawowej w Bluszczowie. Zostały przyjęte bardzo życzliwie. Uczniowie kl. II i III pod kierunkiem Pani Dyrektor wystawiły Jasełka. Przy żłóbku małego Jezusa oprócz Pasterzy, Trzech Króli i Chórów Anielskich pojawili się także: Czerwony Kapturek, Dziewczynka z zapałkami, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Pinokio, Celineczka, Sierotka Marysia, Rybak ze złotą rybką i Królowa Śniegu, której zimne serce stopniało wobec tak wielkiej Miłości. Wszyscy oddali hołd Dzieciątku i przy Jego Sercu odnaleźli swoje miejsce i dom.
Po przedstawianiu był słodki poczęstunek oraz zabawy i  spotkanie z Mikołajem.  Nasze Mieszkanki miały okazję wystąpić recytując wiersze i śpiewając kolędy. Otrzymały od Św. Mikołaja słodkie podarki.
Spotkanie odbyło się w atmosferze ciepła, życzliwości i otwartości na dobro i piękno.
9 styczeń 2017 Jasełka
Nasze Mieszkanki wystąpiły w Jasełkach przygotowanych przez p. Renatę Pyszny i s. Ines Gabryś. Podopieczne śpiewały przy dźwiękach gitary  i przedstawiały sceny ze Zwiastowania i Narodzenia Pana Jezusa. Święta Rodzina została zaproszona do naszego Domu przez nasze aktorki, które grały m.in. Siostrę Dyrektor i jedną z Mieszkanek odgarniających  śnieg. Do żłóbka przybyli Pastuszkowie, Królowie i Ślązacy w strojach ludowych.
Barwne stroje ubogaciły inscenizację, która bardzo podobała się widowni. Wśród zaproszonych Gości była  Młodzież z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl. wraz z Nauczycielkami, oraz Panie z Legiony Maryi i osoby zaprzyjaźnione z naszym Domem.
Na zakończenie Siostra Dyrektor podziękowała wykonawcom i gościom. Wszyscy zostali poczęstowani słodyczami.
28 grudzień 2016 Spotkanie integracyjne
Do naszego Domu przybyła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl. Spotkanie integracyjne odbyło się na świetlicy głównej naszego DPS. Po wzajemnym przedstawieniu się uczniów i naszych Mieszkanek, odbyła się rozmowa w trakcie której uczestnicy spotkania mieli okazję bliżej się poznać. Śpiew kolęd ubogacił wzajemną integrację.
21 grudzień 2016  Opłatek
Na spotkaniu opłatkowym w naszym Domu gościliśmy P. Dyr. PCPR Irenę Obiegły wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Wodzisławskiego P. Janiną Chlewek – Turek. Do życzeń Bożonarodzeniowych i wspólnego świętowania włączyły się Mieszkanki DPS oraz Personel. Na początku została odśpiewana kolęda i odczytany fragment Pisma Świętego opisujący Narodzenie Pana Jezusa. Siostra Dyrektor złożyła Gościom i wszystkim zebranym życzenia a delegacja Mieszkanek wręczyła stroiki wykonane w naszym Domu w ramach terapii zajęciowej. Po życzeniach i podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do uroczystego posiłku.
 
17 grudzień 2016  Wizyta duszpasterska – Kolęda
Kapłani naszej Parafii – Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, Ks. Senior Józef Wojciech i Ks. Wikary Bogusław Noworyta – przybyli do naszego Domu z wizytą duszpasterską. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą kapłana w domowej kaplicy, przy udziale Wspólnoty Sióstr i Mieszkanek DPS. Następnie, przy śpiewie kolęd, wszyscy udali się do poszczególnych pomieszczeń Domu.
 
8 grudzień 2016 r. Spotkanie integracyjne
 
Młodzież gimnazjalna z Wodzisławia Śl. przygotowała upominki mikołajkowe i rozdała naszym Mieszkankom, które zgromadziły się na świetlicy głównej DPS. Podopieczne wraz z uczniami zaśpiewali kilka kolęd. Następnie młodzież odwiedziła Mieszkanki w ich pokojach. Wychowawczyni zabiegała o spotkanie, by uwrażliwić Młodzież na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych
6 grudzień 2016 r. Impreza mikołajkowa
Wreszcie przybył prawdziwy Św. Mikołaj. Mieszkanki przygotowały dla Niego występ składający się z piosenek i wierszy. Nie obyło się bez spontanicznych zapewnień, że kochają Św. Mikołaja i że bardzo czekają na prezenty. Św. Mikołaj porozmawiał z każdą Mieszkanką, a będąc bardzo dobrze poinformowanym, pytał o konkretne sprawy dotyczące zachowania i modlitwy. Po wręczeniu prezentów Św. Mikołaj udał się do pokoi Mieszkanek przebywających w łóżkach i również im ofiarował paczki.
 
5 grudzień 2016 r. Wizyta Świętego Mikołaja
 
Już 5 grudnia przybył do DPS Św. Mikołaj. Przybył na wózku inwalidzkim i chciał podzielić się z naszymi Mieszkankami prezentami, które sam przygotował i zakupił. Podopieczne otrzymały korale, czapki mikołajkowe i słodycze. To pierwsza wizyta Św. Mikołaja w naszym Domu. Czekamy na następne…
1 grudzień 2016 r. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych nasze Mieszkanki wzięły udział w imprezie zorganizowanej w Domu Kultury w Pszowie. Były występy i wspólna zabawa oraz poczęstunek i upominki. Podopieczne wróciły do Domu pełne wrażeń i pozytywnych emocji.
24 listopad 2016 r. Zabawa andrzejkowa
W naszym Domu odbyła się zabawa andrzejkowa dla naszych Mieszkanek. Impreza połączona była z poczęstunkiem.
 
16 listopad 2016 r. „Opowieść o Dawidzie i Goliacie”
Teatr „B” z Krakowa wystąpił w naszym Domu ze spektaklem pt. „Opowieść o Dawidzie i Goliacie”. W trakcie inscenizacji aktorzy demonstrowali liczne rekwizyty, recytowali i śpiewali przy akompaniamencie gitary. Mieszkankom najbardziej podobały się „baranki”, które przyczepione do sznurków tańczyły, beczały i dzwoniły dzwoneczkami w rytm piosenki. Podopieczne włączały się do śpiewu i nawoływania postaci z opowieści wg tego co proponowali aktorzy.
10 listopad 2016 Zabawa taneczna z poczęstunkiem
W świetlicy głównej DPS, Mieszkanki tańczyły przy muzyce disco – polo. Wraz z Nimi bawił się Personel, który starał się aktywizować Podopieczne z niższą sprawnością ruchową.
 
27 październik 2016  Występ magika ROBERTO
W naszym DPS wystąpił magik Roberto ze swoim niezwykłym programem. Z zaczarowanego pudełka wyciągnął  żywego królika a książki żywego gołębia. Było wiele radości i zabawy. Magik do „czarowania” zaprosił także nasze Mieszkanki, które ze zdumieniem obserwowały i uczestniczyły w programie.

25 październik 2016r. Chrzest Amelii
W naszym DPS odbyła się piękna uroczystość  -  Chrzest naszej Podopiecznej Amelki. Rodzicami chrzestnymi zostali: Pan Tomasz – szafarz, posługujący w naszej parafii i przynoszący Komunię Św. także naszym Mieszkankom, oraz Pani Lidia zaprzyjaźniona z naszym Domem. O godz. 19.00 w naszej kaplicy zgromadzili się  uczestnicy Uroczystości – Rodzice chrzestni wraz z rodzinami, Pracownicy, Mieszkanki i Siostry. Wszystkim towarzyszyła atmosfera radości, modlitwy i wzruszenia. Sakramentu udzielił Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Amelka bardzo mocno przeżyła przyjęcie chrztu, przeczuwając w serduszku, że dokonują się rzeczy wielkie. Po obrzędzie chrztu wszyscy zgromadzili się  na uroczystej kolacji, świętując ten wielki dzień dla Amelii i naszego Domu.

 
22 październik 2016r. Występ w Rydułtowach
Nasze Mieszkanki wzięły udział w festiwalu osób niepełnosprawnych „To Ja” w Rydułtowach. Wystąpiły na scenie w programie tanecznym pt. „Czekolada”. Obejrzały również występy innych uczestników festiwalu i przywiozły do Domu wspaniały dyplom i nagrody.

20 październik 2016r. Msza Św. w naszej kaplicy
W czasie odnowienia Misji Parafialnych, Ojcowie Oblaci przybyli do naszego Domu z posługą kapłańską. O godz. 11.00 celebrowali Eucharystię w intencji Mieszkanek DPS, Personelu i Sióstr. Podopieczne zgromadzone w kaplicy otrzymały sakrament chorych. Mieszkanki, które nie mogły udać się do kaplicy przyjęły Komunię Św. i otrzymały sakrament chorych w swoich pokojach. Jezus przeszedł przez nasz Dom, przynosząc miłość, pokój i nadzieję.
 
W dniach 12-15 września br. 19 naszych Mieszkanek wypoczywało w Gospodarstwie Agroturystycznym w Chróścinie, woj. łódzkie. Pogoda była piękna, słoneczna. Dziewczęta weszły w przyjazny klimat wsi – zapach świeżo skoszonej trawy, świergot ptaków, odgłosy zwierząt domowych. W gospodarstwie – konie, krowy, kozy, muły, lama, osioł, króliki, psy. Atrakcją niecodzienną było karmienie koni i krów chlebem, przebywanie wśród nich, głaskanie. Osioł głośno zaznaczał swoje istnienie, psy radośnie harcowały. Mieszkanki wzięły też udział w dogoterapi i hipoterapi. Entuzjastycznie dosiadały konia i były dumne ze swoich dokonań. Była wycieczka piesza do lasu. Dwukrotnie, jadąc na przyczepie, przymocowanej do traktora zwiedzały okolice – Chróścin i niedaleki Bolesławiec, z ruinami zamku i baszty, który wznosił Król Kazimierz Wielki. Była dyskoteka i różnego rodzaju konkursy. Mieszkanki wróciły do domu pełne wrażeń, dzieląc się entuzjastycznie przeżyciami tych dni.

30 – 31. 07.2016 Spotkanie z Ojcem Św. Franciszkiem podczas ŚDM w Campusie Miłosierdzia w Brzegach k/Wieliczki

Dwie Współsiostry z naszej Wspólnoty: s. Marinoela Curzydło i s.  Edyta Bielecka  wzięły udział w uroczystościach związanych z obecnością  Ojca Św. Franciszka w Campusie Miłosierdzia. Siostry zajęły miejsce w  sektorze „0” bardzo blisko głównych wydarzeń. Uczestniczyły w nocnym  czuwaniu z soboty na niedzielę, które rozpoczęło się przybyciem na  Campus Ojca św. o godz.  19.30  a zakończyło się o godz. 23.00 koncertem  zespołów religijnych. Było to głębokie przeżycie duchowe umacniające  wiarę i jedność z kościołem powszechnym. W niedzielę o godz. 10.00  siostry włączyły się w modlitwę eucharystyczną na zakończenie ŚDM.

30.07.2016 Wycieczka do Kamienia Śląskiego
  
Mieszkanki gr. II wraz z opiekunką s. Eligią Bober i kierowcą s.  Krzysztofą Wójcik udały się na wycieczkę do Kamienia Śląskiego i do  Gogolina. Zwiedziły Sanktuarium Św. Jacka oraz spacerowały po parku  okalającym zamek. Podopieczne zrobiły pamiątkowe zdjęcia i ucieszyły się  obrazkami z wizerunkiem św. Jacka. Obiad i lody zjadły w Gościńcu Św.  Jacka.
Z radością i wieloma wrażeniami wróciły do Domu.

28.07.2016 Uroczysta Eucharystia sprawowana przez Ojca Św. Franciszka w Częstochowie

s. Cypriana Tarasiuk i s. Benedykta Jakubaszek – siostry z naszej  wodzisławskiej Wspólnoty uczestniczyły w obchodach 1050 rocznicy Chrztu  Polski na Jasnej Górze w obecności Ojca Św. Franciszka, oraz licznie  zgromadzonego duchowieństwa, władz państwowych i wiernych. Siostry  głęboko przeżyły modlitewne spotkanie i ofiarę Eucharystyczną umacniając  się obecnością Ojca Św. i przykładem rozmodlenia zgromadzonych  wiernych. W swoich modlitwach polecały sprawy Kościoła, Ojczyzny i  Zgromadzenia oraz prywatne intencje.

24.07.2016 Spotkanie z młodzieżą uczestniczącą w ŚDM

 
Tego dnia do naszego Domu przybyła młodzież z Niemiec, która gościła w naszej parafii z okazji Diecezjalnych Dni Młodzieży. Wraz z nimi przyszli młodzi zaangażowani w różne grupy przykościelne z naszej jedłownickiej parafii. Grupę koordynował  ks. dr Wojciech Kamczyk. Obecni byli także: ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek oraz państwo Ptakowie w roli tłumaczy języka niemieckiego.
Młodzi powitali nasze Podopieczne, one natomiast odwzajemniły się piosenką i radosnymi okrzykami. Ceremonii powitania dokonała S. Dyrektor Halina Modelska, która w zaprezentowała społeczność  DPS i charakter posługi w nim sprawowanej oraz przedstawiła Wspólnotę Sióstr, które wraz z Mieszkankami zebrały się w parku przy altanie. Z tego miejsca wszyscy przeszli do świetlicy, gdzie został przygotowany poczęstunek. Następnie o godz. 15.00 udali się do domowej kaplicy, gdzie została odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia  w językach niemieckim i polskim.
Młodzież została zaproszona do zwiedzenia Domu. Uczestnicy przeszli przez wszystkie grupy spotykając się z naszymi Mieszkankami, tymi bardziej sprawnymi oraz leżącymi.
Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i  życzliwości, ubogacając wzajemnie Mieszkańców i Gości.

30.06.2016 Imieniny Siostry Dyrektor Haliny Modelskiej

 
Z okazji Imienin Siostry Dyrektor, nasze Mieszkanki DPS przedstawiły inscenizację „Ciasto drożdżowe” ukazujące wartość oddania dla drugich, „tracenia życia”, by je zyskać jeszcze piękniej, radośniej i bardziej owocnie. W życzeniach, wierszach i piosenkach wyraziły swoją wdzięczność. Wystąpiły też nasze Panie pracujące w DPS, przekazując przesłanie z humorem i radością. Uwieńczeniem Uroczystości była Eucharystia sprawowana przez 3 Kapłanów z naszej Parafii, zawierzając Bogu w modlitwie Solenizantkę. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy Uroczystości, Kapłani, zaproszeni Goście, Siostry, Mieszkanki i Pracownicy zgromadzili się na obiedzie.

09.06.2016 Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

 
Tego dnia odbyła się Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu. To 14 edycja imprezy, która na stale wpisała się w kalendarz wydarzeń sportowo – rekreacyjnych na terenie powiatu wodzisławskiego. Również nasze Mieszkanki wzięli udział w Olimpiadzie. Dla uczestników Olimpiady zaplanowano 13 indywidualnych konkurencji sportowych: bieg sprinterski 30 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłką palantowa na odległość itd. Oprócz konkurencji sportowych na zawodników czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji. Nasze podopieczne wróciły z Olimpiady z pucharem, dyplomem i każda otrzymała medal, a przede wszystkim dobry humor i mnóstwo wrażeń.

05.06.2016 Obchody Dnia Matki

 
W naszym DPS została zorganizowana uroczystość z okazji niedawno obchodzonego Dnia Matki. W świetlicy głównej zgromadziły się licznie Mamy naszych Podopiecznych. Na program składał się występ naszych Mieszkanek oraz poczęstunek. Wszystkie Mamy, które nie kryły wzruszenia, otrzymały w podarunku róże.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego