Aktualności - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

 
6.05.2018 Spotkanie z Ks. Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim
W wiosenny dzień 6 maja br. Bóg podarował nam wiele łask. W naszej parafii w Jedłowniku świętowaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask. Główna intencja uroczystej Eucharystii była za  nasze Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z okazji Jubileuszu 160-lecia Jego powstania. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. W czasie homilii podzielił się świadectwem spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W naszej Parafii Ks. Arcybiskup pozostawił cenny dar  - relikwie św. Jana Pawła II. Po Mszy Świętej Ks. Arcybiskup Mokrzycki wraz z Ks. Proboszczem Eugeniuszem Króliczkiem i Ks. Sekretarzem odwiedzili nasz Dom. Spotkanie odbyło się w domowej kaplicy i przy wspólnym stole w świetlicy DPS. Ks. Arcybiskup opowiadał o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Na zakończenie spotkał się z naszymi Podopiecznymi. Wszyscy otrzymali błogosławieństwo. Ks. Arcybiskup wyraził nadzieję, że Zgromadzenie podejmie posługę we Lwowie.
1.05.2018 Grill
W parku okalającym nasz Dom został zorganizowany grill dla Mieszkanek DPS. Przy muzyce i śpiewie oraz zabawach w piaskownicy i na placu zabaw wszyscy oczekiwali na dopiekające się kiełbaski i mięso. Radośnie biegł czas przy pięknej, słonecznej pogodzie. Posiłek bardzo wszystkim smakował.
22.04. 2018 Sesja zdjęciowa „Wiosna w parku”
Wiosna w pełni. Mieszkanki podziwiały piękno przyrody w grodzie, parku i sadzie wokół naszego DPS. Zostało to uwiecznione na zdjęciach, by cały rok przypominało o cudach natury i radości płynącej z poznawania i doświadczania piękna przyrody.
 
20.04.2018 Cyrk Arena
W naszym Mieście odbył się występ Cyrku Arena. Na spektakl przybyło wiele widzów w tym Mieszkanki naszego Domu. Wyczyny cyrkowców bardzo spodobały się Podopiecznym. Z zainteresowaniem oglądały występy zwierząt, m.in. kotów, psów, wielbłądów gołąbków i osiołka. Mieszkanki pełne wrażeń wróciły do Domu.
16.04.2018 Bierzmowanie
Tego dnia nasze Mieszkanki – Angelika i Wanessa- przyjęły sakrament bierzmowania z rąk Ks. Arcybiskupa Wiktora Skorca, w Parafii pw. Św. Ducha w Wodzisławiu Śląskim. W uroczystości bierzmowania wzięły udział Siostry pracujące w naszym DPS oraz Pracownicy i zaproszeni Goście. Mieszkanki z radością otworzyły się na przyjęcie darów Ducha Świętego.
31.03.2018 Poświęcenie pokarmów
Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami przygotowywały pokarmy do poświęcenia. Było barwienie i malowanie jaj oaz dekorowanie produktów spożywczych. Został także przyozdobiony stół na  świetlicy. O godzinie 11.00 przybył Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, który dokonał poświęcenia przygotowanych pokarmów.
28.03.2018 Przedstawienie „Odważny Pastuszek”
Aktorzy z Wieliczki wystawili w naszym Domu przedstawienie pt. „ Odważny Pastuszek”. Inscenizacja bardzo podobała się naszym Mieszkankom zwłaszcza, że aktorzy dialogowali z publicznością oraz zachęcali do wspólnego śpiewu. Mieszkanki bardzo aktywnie brały udział w przedstawieniu. Wyróżniona została nasza mała Karolinka (6 lat), której aktorzy z publicznością odśpiewali „100 lat” z okazji jej  urodzin.
12.03.2018 Warsztaty integracyjne
Gimnazjaliści przeprowadzili w naszym DPS warsztaty plastyczne o tematyce świątecznej. Wspólnie z Mieszkankami DPS tworzyli prace malowane, wyklejanki i wydzieranki. Spotkanie sprzyjało integracji uczniów z osobami niepełnosprawnymi a dla naszych Mieszkanek była to również okazja do nawiązania bliższych znajomości,  do wspólnej pracy oraz do przeżyć artystycznych.
 

13.02.2018 Zabawa w Olzie
W Domu Kultury w Olzie odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięły udział nasze Podopieczne oraz Mieszkańcy z DPS w Gorzycach. Wspólna zabawa umocniła przyjaźnie i służyła integracji. Podczas zabawy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły posiłek oraz smaczne desery.

12.02.2018 Zabawa taneczna
Z okazji zakończenia karnawału w naszym Domu została zorganizowana zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem. Mieszkanki bawiły się wspólnie przy dźwiękach muzyki disco.
 
11.02.2018 Przedstawienie „Królewna Śnieżka”
Studentki  z kierunku Oligofrenopedagogika wystawiły w naszym DPS inscenizację pt. „Królewna Śnieżka”. Przedstawienie było bardzo ciekawe i pięknie odegrane. Radosne piosenki i ekspresyjne wykonanie bardzo podobało się naszym Podopiecznym. Po przedstawieniu nasze Mieszkanki zostały zaproszone do wspólnej zabawy tanecznej.

23.01.2018 Przedstawienie „Opowieści biblijne”
Artyści, z grupy METANOIA z Krakowa, wystąpili w naszym Domu z przedstawieniem pt. „Opowieści biblijne”. Była to inscenizacja słowno – muzyczna. Atrakcją była gra jednego z aktorów na gitarze i skrzypcach. Przedstawiono początek Ewangelii wg św. Łukasza – od narodzin Jana Chrzciciela  do narodzin Jezusa Chrystusa. Mieszkanki wspaniale włączyły się w grę aktorów, dialogując z nimi i śpiewając.

22.01.2018 Spotkanie integracyjne w Bluszczowie
Nasze Mieszkanki pojechały do Bluszczowa na zaproszenie Nauczycieli i Uczniów z tamtejszej Szkoły Podstawowej. Na sali gimnastycznej odbyło się przyjęcie z poczęstunkiem oraz spotkanie integracyjne z dziećmi i młodzieżą, z którymi nasze Podopieczne obejrzały piękne przedstawienie „Królowa Śniegu” w wykonaniu Uczniów. Inscenizacja zrobiła ogromne wrażenie na naszych Mieszkankach, które podziwiały artyzm młodych aktorów ich zaangażowanie, długie role i piękne stroje. Przesłanie przedstawienia dotyczyło dobra i miłości, które kruszą nawet zlodowaciałe serca i przezwyciężają wszelkie trudności życiowe.

18.01.2018 Zabawa taneczna
Tego dnia odbyła się zabawa wraz ze słodkim poczęstunkiem. Mieszkanki odświętnie ubrane i z makijażem zrobionym na tą okazję,  bawiły się przy muzyce disco. Było dużo radości i ekspresji w tańcu. Mieszkanki na wózkach także „tańczyły” przy pomocy Pań z Personelu.

9.01.2018 Jasełka
Nasze Mieszkanki wystąpiły w Jasełkach. Na widowni zasiadły Podopieczne, które nie występowały w przedstawieniu, Personel, Siostry, Wolontariusze, oraz Młodzież z 3 Gimnazjum w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkanki pięknie oddały treść przedstawienia i z wielkim przeżyciem wczuły się w swoje role. Gromkimi oklaskami pogratulowano Im za występ i trud włożony w przygotowania do przedstawienia. Wszyscy zostali poczęstowani słodyczami.

Świąteczne prace artystyczne
W ramach terapii zajęciowej zostały wykonane w naszym DPS prace artystyczne nawiązujące do świąt bożonarodzeniowych.

29.12.2017 Świąteczne kolędowanie
Przyjaciele i Darczyńcy naszego DPS zostali zaproszeni do naszego DPS na świąteczne kolędowanie. W domowej kaplicy, przy żłóbku Bożej Dzieciny, odbył się śpiew kolęd. Następnie wszyscy udali się do świetlicy na spotkanie przy zastawionym stole.

23.12.2017 Wizyta duszpasterska – kolęda
Kolęda” rozpoczęła się modlitwą w domowej kaplicy, w której zebrała się cała społeczność DPS: Mieszkanki i Siostry Opatrzności Bożej. Następnie,  pod przewodnictwem Kapłanów: Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Bogusława Noworytę, wszyscy udali się do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu. Kapłani poświęcili pokoje Mieszkanek a leżącym Podopiecznym zostało udzielone  indywidualne błogosławieństwo. Wszystkie Mieszkanki cieszyły się z wizyty kapłanów i z otrzymanych pamiątkowych obrazków.

21.12.2017 Spotkanie opłatkowe i poświęcenie windy
W naszym DPS odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięła udział m.in. odpowiedzialna za powiatową pomoc społeczną Janina Chlebik-Turek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu rady powiatu Andrzej Kania, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły oraz ks. prob. Eugeniusz Króliczek. W trakcie spotkania odbyło się oficjalne uruchomienie i poświęcenie windy. Dobudowa windy do istniejącego zabytkowego budynku była możliwa dzięki wsparciu pozyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak podkreśla dyrektor placówki s. Zuzanna Modelska, inwestycja była bardzo potrzebna. – Zainstalowanie windy w naszym DPS było inwestycją od dawna oczekiwaną i niezwykle potrzebną. Przyczyniło się ono do pełnego zlikwidowania barier architektonicznych w naszym DPS .
 

10.12.2017 Jubileusz 160-lecia istnienia i działalności Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej
Siostry wraz z delegacją Mieszkanek naszego DPS wzięły udział w jubileuszowych obchodach w Grodzisku Mazowieckim. Uroczystej Eucharystii, sprawowanej w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przewodniczył J.E.  bp. Stefan Regmunt.  Wzięli w niej udział licznie przybyli kapłani z Parafii, w których posługują Siostry Opatrzności Bożej (m.in. Ks.  Eugeniusz Króliczek – Proboszcz Parafii, do której należy nasz DPS), spowiednicy, wykładowcy i kapłani zaprzyjaźnieni ze Zgromadzeniem. Licznie przybyły też Siostry z poszczególnych placówek (w liczbie około 150 Sióstr), oraz zaproszeni Goście. Wymownym akcentem stało się zakończenie Dnia Jubileuszowego dziękczynienia. Młodzież z Ośrodka Socjoterapii z Przemyśla zaprezentowała sztukę teatralną pt. „W poszukiwaniu szczęścia”, ukazującą życie i działalność Matki Antoniny Mirskiej – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

5.12.2017 Wizyta Świętego Mikołaja
W naszym DPS zjawił się długo oczekiwany Gość z workiem pełnym prezentów. Mieszkanki pisały wcześniej listy do Świętego Mikołaja i zbierały „kwiatuszki”  dobrych czynów.  Na powitanie Świętego przygotowały także inscenizację słowno – muzyczną, którą zaprezentowały przed Mikołajem. Święty Mikołaj wręczył prezenty wszystkim Mieszkankom. Wraz z Aniołkami udał się także do leżących Podopiecznych. Emocji było wiele. Podopieczne wyrażały swoją radość i miłość do Mikołaja.            

5.12.2017 Historia Świętego Mikołaja
Teatr EDEN z Wieliczki wystąpił w naszym Domu w przedstawieniu pt. „Historia Świętego Mikołaja”. Aktorzy przybliżyli naszym Mieszkankom osobę młodego Mikołaja, który będąc bogaty, dostrzegł potrzeby ludzi biednych i zapragnął im pomagać. Dialog aktorów z widownią pozwolił naszym Mieszkankom lepiej zrozumieć wartość pomagania innym.

30.11.2017 Zabawa w Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim
Dziesięć Mieszkanek z naszego DPS wraz z opiekunkami wzięło udział w imprezie andrzejkowej zorganizowanej przez Miasto Wodzisław Śl. w ekskluzywnym Hotelu Amadeus. Były tańce i słodki poczęstunek. Podopieczne bawiły się doskonale wraz z innymi uczestnikami imprezy.
 

23.11.2017 Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Nasze Mieszkanki wzięły udział w świętowaniu Dnia Osób Niepełnosprawnych w Pszowie. Wypowiedziano wiele ciepłych słów pod adresem Osób Niepełnosprawnych. Był poczęstunek i zabawy prowadzone przez zespół „Coral”. Na scenie wystąpili również Niepełnosprawni ze świetlicy terapeutycznej w Pszowa przedstawiając „Taniec indiański”. Mieszkanki radośnie przeżyły to spotkanie.                                                            
26.10.2017 Spotkanie z gimnazjalistami

Mieszkanki naszego DPS spotkały się z Uczniami III Gimnazjum w Wodzisławiu Śl. Spotkanie miało charakter integracyjny. Wspólnie tworzyli prace plastyczne, które przyozdobiły domową wystawę.
22.11.2017 Zajęcia w Rydułtowach

Od 20 listopada sześć naszych Mieszkanek rozpoczęło uczęszczanie na   zajęcia w Punkcie Dziennego Pobytu Środowiskowego w Rydułtowach. Zajęcia te związane są z projektem realizowanym przez powiat wodzisławski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
13.11.2017 Spotkanie integracyjne

Uczniowie kl. I Technikum Górniczego z Rybnika przyjechali wraz z księdzem katechetą do naszego DPS. Historię i charakter posługi w naszym Domu przedstawiła s. Dyrektor Zuzanna Modelska. Chłopcy spotkali się z naszymi Mieszkankami, mogli porozmawiać i zaobserwować formy pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 
8.11.2017 Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „TO JA”

Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych było organizatorem Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „TO JA” w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. W imprezie wzięły udział  Mieszkanki naszego Domu i wystąpiły w przedstawieniu „Żegnaj Żeglarzu”. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności, która nagrodziła Artystki brawami. W programie były m.in. występy artystyczne, wręczenie nagród, koncert zespołu „Bebiki.pl” oraz wystawa prac plastycznych.
 
30.09 – 13.10.2017 Turnus rehabilitacyjny nad morzem
 
Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami przebywały dwa tygodnie nad morzem w Sarbinowie koło Mielna. Czas turnusu upływał na spacerach nad morzem, zabiegach rehabilitacyjnych, zabawach tanecznych i zajęciach karaoke. Była wycieczka ciuchcią do Mielna i okazja do zapoznania się z interesującymi ludźmi. Atmosfera podczas pobytu nad morzem była bardzo serdeczna. Mieszkanki z wieloma pozytywnymi wrażeniami wróciły do Domu i z entuzjazmem opowiadały o przeżyciach i wydarzeniach podczas turnusu.  
 
20.09.2017 XV Spartakiada  Sportowa Mieszkańców DPS
 
W DPS w Gorzycach odbyła się spartakiada sportowa dla Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Nasze Mieszkanki wzięły udział w tej imprezie i startowały w 9 konkurencjach m.in. układanie puzzli, rzut do celu, „łowienie ryb”. Uczestnicy zostali  poczęstowani obiadem a po posiłku zespół muzyczny przygrywał do tańca.
 
9.08. 2017 Wyjazd do McDonald’s.
Trzy Mieszkanki gr. II wraz z s. Eligią pojechały do restauracji McDonald’s. Pełne wrażeń i radosnych emocji skorzystały z propozycji posiłku składającego się z frytek, hamburgera i opiekanego kurczaka. Popijając coca colę dzieliły się wrażeniami z ostatnich przeżyć związanych z urodzinami. Dokonując wyboru produktów i zakupu nabyły nowych umiejętności społecznych.
 
8.08.2017 18 Urodziny Andzi
Andzia obchodziła swoje 18 urodziny. Z tej okazji została zorganizowana impreza, która zgromadziła zaproszonych gości, rodzinę, koleżanki i personel. Był tort ze świeczkami, gromkie i radosne „STO LAT” oraz życzenia i prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Andzia bardzo mocno przeżyła swoje wejście w dorosłość i cieszyła się na myśl o  otrzymaniu dowodu osobistego.  Złożyła osobiście wniosek o jego przydzielenie w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego.
28. 06.2017 Na kręgielni
Nasza Mieszkanka Angelika wraz ze swoją nauczycielką pojechały na kręgle do Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim. Wydarzenie to miało miejsce z okazji zakończenia roku szkolnego. Była to duża atrakcja dla Angeliki i okazja do nabycia nowych umiejętności społecznych i sportowych.
22.06.2017 Obchody Imienin S. Dyrektor
Świętowanie rozpoczęło się od występu Mieszkanek DPS w inscenizacji pt. „Kwiaciarnia” i życzeń składanych przez Podopieczne i Personel. O godz. 11.00 odprawiona zastała Eucharystia, którą celebrowali trzej kapłani: Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, Ks. Senior Józef Wojciech i Ojciec Werbista Jan Pilek – spowiednik sióstr. Homilię wygłosił Ks. Proboszcz, który także złożył  Solenizantce życzenia i podziękował za  współpracę z Parafią. Podczas Mszy Św. oprawę liturgiczną przygotowały Panie z Personelu DPS a na organach grała s. Cypriana Tarasiuk. Po Eucharystii życzenia złożyła Rada Parafialna i Koło Charytatywne działające przy naszej parafii. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
21.06.2017 Piknik Integracyjny w Olzie
Nasze Mieszkanki wzięły udział w Pikniku Integracyjnym zorganizowanym w Olzie. Było wiele atrakcji – występy Osób Niepełnosprawnych w różnych Ośrodków, wspólna zabawa prowadzona przez Wodzireja, śpiewy i tańce. Wolontariusze liczni zgromadzeni, oferowali swoją pomoc podczas malowania twarzy, malowania na palecie, puszczanie kolorowych baniek mydlanych i podczas tańca w kuli. Był też słodki poczęstunek. Atmosfera spotkania była pełna ciepła i radości.
5.06 – 8.06 2017 Wyjazd do Inwałdu
    Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami: s. Esterą Jastrzębską, s. Eligią Bober, s. Ines Gabryś, s. Marinoelą Curzydło oraz p. Renatą Pyszny (razem 24 osoby), wzięły udział w wycieczce do Inwałdu. Przez cztery dni uczestnicy wycieczki spotykali się z przewodnikami, którzy oprowadzali po parkach tematycznych: Parku Miniatur, Dinoparku, Parku Jana Pawła II, Zamku i jego otoczeniu oraz Minizoo. Pierwszego dnia Mieszkanki zobaczyły miniatury najbardziej znanych budowli świata, m. in. wieży Eiffla, Białego Domu, Watykanu, Krzywej Wieży w Pizie, Koloseum, zabytków Grecji, Australii i Meksyku…  Liczne zdjęcia uwieczniły te wyjątkowe miejsca. Następnie Podopieczne odwiedziły Park Dinozaurów. Zaskoczył je ogrom tych zwierząt. Z uwagą słuchały opowiadania pani przewodnik i rozpoznawały środowisko życia dinozaurów oraz sposób ich odżywiania przez obserwację środowiska w którym żyły, koloru ich skóry, wielkości ciała  i jakości uzębienia. Była to ciekawa lekcja poglądowa. W kolejne dni Mieszkanki zobaczyły Minizoo do którego dojechały wesołą ciuchcią. Wśród atrakcji tego miejsca były m. im. kozy,  sarny, lamy, szynszyle, szczury, szopy pracze, świnki morskie, drób domowy…. Następnie wycieczka skorzystała z uroków pięknego Parku Jana Pawła II. Uczestnicy spacerowali po alejkach i słuchali o historii  Świętego Papieża przyglądając się zdjęciom, które przedstawiały Jego koleje życia.  W wolnych chwilach Mieszkanki korzystały  z proponowanych zabaw, spacerów i jeździły na karuzelach.
Podopiecznym bardzo podobało się zwiedzanie Zamku i jego otoczenia. Organizatorzy zaproponowali naukę strzelania z łuku, a odwiedzając poszczególne chaty umiejscowione wokół zamku, Mieszkanki zapoznały się z różnymi, średniowiecznymi zawodami, m. in. z pracą tkacza, garncarza, kowala, stolarza. Miały okazję nie tylko zobaczyć ich ciężką pracę ale także spróbować wykonania samemu dzieł tam powstających. Zamku strzegł Smok, który okazał się bardzo przyjazny i wesoło śpiewał zapewniając, że jest jaroszem. Mimo to niektóre Mieszkanki bardzo przeżyły spotkanie ze Smokiem ziejącym ogniem  i plującym wodą. Na Zamku wszyscy wysłuchali bajki o napadzie rabusiów, którzy na końcu się poprawili ze swego złego postępowania, oddali co zagrabili i posprzątali bałagan, który zrobili.
Godnym uwagi było miejsce zakwaterowania, mianowicie czterogwiazdkowy hotel „Łysoń”, w którym Mieszkanki bardzo dobrze się czuły.
Wyjazd do Inwałdu pozostanie na długo w pamięci Podopiecznych, a nabyte umiejętności i integracja ze środowiskiem zaowocują w przyszłym życiu.
4.06.2017 Uroczystość Dnia Matki
W naszym DPS gościłyśmy zaproszone Mamy naszych Mieszkanek. Na obchody Święta Dnia Matki składały się: występ Mieszkanek oraz spotkanie przy wspólnym stole. Podopieczne wystąpiły w  inscenizacji słowno – muzycznej. Piękne słowa mówiące o miłości skierowane były do Mam, które ze wzruszeniem przyjęły życzenia i róże wręczone im przez Mieszkanki. Ten dzień zapadnie głęboko w sercach i pamięci Gości i naszych Podopiecznych.
1.06.2017 Dzień Dziecka
Świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęło się w naszym DPS od występu grupy aktorów w przedstawieniu pt. „Trzej muzykanci”. Inscenizacja kukiełkowa bardzo podobała się naszym Mieszkankom. Głębokie przesłanie, mówiące o przyjaźni i wzajemnej pomocy, zostało przyjęte przez Podopieczne, które nagrodziły aktorów gromkimi brawami. W godzinach popołudniowych została zorganizowana impreza na świeżym powietrzu. Mieszkanki bawiły się przy muzyce i spożyły kiełbaski z grilla. Było mnóstwo zabawy i śmiechu. Ten dzień pozostanie długo w ich pamięci.
 
30.05.2017 Wycieczka do Mosznej
Mieszkanki grupy II wraz z s. Krzysztofą Wójcik i s. Eligią Bober wzięły udział w wycieczce do Mosznej. Zrobiły wiele zdjęć w parku okalającym zamek. Zachwycały się pięknymi, kwitnącymi rododendronami i azaliami, oraz spędziły trochę czasu nad stawem z pływającym łabędziem. Obiad spożyły na Górze Św. Anny i pomodliły się w sanktuarium. Pełne wrażeń wróciły do domu.
25.05.2017 Spotkanie integracyjne w Bluszczowie
Maj to szczególny miesiąc pachnący bliskością Bożej Matki i naszej ziemskiej Matki. Z tej okazji nasze Mieszkanki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej w Bluszczowie, by wspólnie z dziećmi tej szkoły przeżyć przygotowanie do Święta Matki. Były konkursy, wyklejanie laurek dla bliskich osób i teatrzyk:„Gaweł i jego pies”, oraz słodki poczęstunek, śpiew i zabawy.
11.05.2017 Spacer po mieście
W ramach rehabilitacji społecznej, nasze Mieszkanki pod opieką s. Eligii Bober, udały się do centrum Wodzisławia Śląskiego. Dokonały zakupów w sklepie samoobsługowym, następnie udały się na lody do kawiarni i spacerowały po rynku miasta.  Pełne wrażeń i nowych umiejętności wróciły do domu.
 
5.05.2017 Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych
W piątek w Rodzinnym Parku Rozrywki odbył się Wodzisławski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem, które odprawił ksiądz proboszcz Bogusław Płonka. Później uczestnicy bawili się z Teatrem Classic Ballanga. Nasze Mieszkanki DPS uczestniczyły w tym wydarzeniu. Wróciły ze spotkania pełne wrażeń.
4.05.2017 Przedstawienie pt. „Lokomotywa”
Aktorzy z Krakowa: p. Grażyna Hojdus i p. Marian Bodziony wystąpili w  naszym DPS w przedstawieniu pt. „Lokomotywa”. W trakcie występu, artyści bardzo ekspresyjnie przekazywali treści i angażowali widownię do współtworzenia spektaklu. Nasze Mieszkanki aktywnie uczestniczyły w występie przez naśladowanie odgłosów lokomotywy, okrzyki i nawoływania a gromki śmiech świadczył, że przedstawienie bardzo się podobało.
 
Maj 2017 Nabożeństwa majowe
Nasze Mieszkanki w domowej kaplicy codziennie śpiewają Litanię Loretańską i pozdrawiają Matkę Najświętszą śpiewając pieśni ku Jej czci. Modlitwę prowadzi s. Awelina Gawełek. Mieszkanki polecają Panu Bogu, przez wstawiennictwo Matki  Najświętszej, sprawy Kościoła, prośby o pokój na świecie, intencje naszej Ojczyzny, Domu, w którym mieszkają oraz przedstawiają indywidualne prośby.
 
25.04.2017r. Spotkanie z podróżnikiem
W naszym DPS odbyło się spotkanie z p. Tomaszem Kalinowskim, który opowiadał o podróży do Kenii. W trakcie dzielenia się wrażeniami wyświetlane były slajdy obrazujące życie Kenijczyków oraz  florę i faunę Afryki. P. Tomasz nawiązał dialog z naszymi Mieszkankami, które wyrażały zadowolenie ze spotkania.
 
24.04.2017 r. Pielgrzymka do Łagiewnik i Wieliczki
Nasze Siostry wraz z pielgrzymami z parafii jedłownickiej uczestniczyły w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz do kopalni soli w Wieliczce, gdzie uczestniczyły w  Eucharystii sprawowanej w podziemnej kaplicy.
 
24.04.2017 Przedstawienie pt. „Krowa Kłamczucha”
Teatr lalek TOMCIO wystąpił w naszym Domu z przedstawieniem kukiełkowym pt. „ Krowa Kłamczucha”. Inscenizacja bardzo podobała się naszym Mieszkankom, które aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu poprzez śpiew i dialog z aktorami.
16.04.2017 Wielkanoc
Święta Wielkanocne upłynęły w atmosferze modlitwy i radości z faktu Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Mieszkanki miały możliwość uczestniczenia we Mszy Św. Siostra Dyrektor Zuzanna Modelska osobiście złożyła życzenia wszystkim Mieszkankom. Wspólnota Sióstr Opatrzności Bożej z Wodzisławia Śląskiego wraz z Mieszkankami DPS składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim Przyjaciołom naszego Domu, Darczyńcom i Wolontariuszom:
 
Niech Zmartwychwstały Pan Jezus
napełnia serca miłością i pokojem.
Niech przemieni każdy
smutek w radość,
każdy płacz i zmartwienie
w szczęście i nadzieję.
Zdrowia i wszelkich
potrzebnych łask na każdy dzień.
15.04.2017 Poświęcenie pokarmów
W Wielką Sobotę poświęcenia pokarmów dokonał Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Króliczek. W świetlicy głównej ułożono produkty świątecznie przyozdobione, które zostały pobłogosławione przez Kapłana. Na zakończenie mała Amelka wręczyła Księdzu Proboszczowi stroik wielkanocny z życzeniami świątecznymi.
15.04.2017  Wieczorna liturgia wielkosobotnia
W wieczornej liturgii wielkosobotniej, wraz z Siostrami, udział wzięły Mieszkanki, które niosły dary liturgiczne podczas uroczystej Eucharystii.
 
5.04.2017 Spotkanie integracyjne
Tego dnia odbyło się spotkanie naszych Mieszkanek z Uczniami Gimnazjum Nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. Wspólnie tworzyli obrazki wielkanocne, które ozdobiły domową wystawę.
 
03.04.2017 Rekolekcje parafialne
W ramach rekolekcji parafialnych w naszym Domu została odprawiona  Eucharystia, którą celebrował Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Słowo Boże wygłosił O. Misjonarz Paweł Gomulak Oblat Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna – Koźla. Na Mszy Św. licznie zgromadziły się Siostry, Mieszkanki DPS i osoby z Personelu. Po Eucharystii Ojciec Misjonarz udzielił w kaplicy sakramentu chorych chętnym osobom oraz udał się do Mieszkanek leżących w łóżkach na poszczególnych grupach. Pozostałym osobom udzielił błogosławieństwa, które zawsze przynosi radość i nadzieję.
29.03.2017 Porządki w parku
W tym dniu odbyła się akcja grabienia parku w ramach ergoterapii. Mieszkanki wraz z opiekunkami porządkowały teren zbierając patyki, grabiąc liście i pomagając przy wywożeniu zebranych odpadów. W trakcie prac, Siostra Dyrektor zaprosiła pracujące osoby na poczęstunek w altanie. Była kawa i ciastka oraz jogurty. W miłej atmosferze upłynął czas pracy na świeżym powietrzu.
26.03.2017 Wyjazd do kina
Dla naszych Mieszkanek został zorganizowany wyjazd do kina w Rybniku na film „Piękna i Bestia”. Podopiecznym film bardzo podobał się i wróciły do Domu pełne wrażeń.
Wielki Post 2017
W czasie Wielkiego Postu, nasze Mieszkanki uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W domowej kaplicy modlitwy prowadzi s. Awelina Gawełek. Podopieczne czynnie włączają się w modlitwę poprzez opowiadanie scen z męki Jezusa, zapowiadając kolejne stacje i podając intencje.
15 marzec 2017 Spotkanie integracyjne
W naszym DPS odbyło się spotkanie Mieszkanek z Uczniami z 3 Gimnazjum w Wodzisławiu Śl. Uczestnicy integracji wspólnie przyrządzili sałatkę owocową, którą na koniec degustowali.
Spotkania tego typu bardzo zbliżają obie grupy do siebie. Tworzą się nowe znajomości i przyjaźnie. Nasze Mieszkanki bardzo cieszą się z każdego kontaktu z Młodzieżą a Uczniowie nabywają nowe doświadczenia prospołeczne.
22 luty – 26 luty 2017 Wizytacja Generalna
W naszym Domu odbyła się Wizytacja Generalna przeprowadzona przez Matkę Generalną Antoninę Kasjaniuk, która zapoznała się z pracą w DPS i odwiedziła Mieszkanki w ich pokojach i salach dziennego pobytu.
23 luty 2017 Zabawa karnawałowa  - „Tłusty czwartek”
Nasze Mieszkanki wzięły udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej w naszym Domu. Mieszkanki bawiły się  wspólnie z Uczniami i ich Nauczycielami z 3 Gimnazjum z Wodzisławia Śl.. Podczas spotkania serwowane były napoje i słodycze. Podopieczne były pełne wrażeń. Wspólna zabawa umocniła więzi między młodzieżą a osobami niepełnosprawnymi.
9 luty 2017 Zabawa karnawałowa w Olzie
Nasze Mieszkanki wzięły udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej w Domu Kultury w Olzie. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. Mieszkanki bawiły się  wspólnie z Podopiecznymi DPS i WOLO z Gorzyc. Podczas spotkania serwowane były napoje i słodycze a także ciepły posiłek. Podopieczne pełne wrażeń wróciły do Domu.
7 luty 2017 „Bajki Brzechwy i Tuwima”
Aktorzy z grupy METANOIA przyjechali z Krakowa, by przedstawić naszym Mieszkankom inscenizację pt. „Bajki Brzechwy i Tuwima”. Publiczność bardzo aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu dialogując z aktorami.  Inscenizacja została bardzo dobrze odebrana przez nasze Mieszkanki.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego