Aktualności - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

14 październik 2018 Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „TO JA 2018”
Wydarzenie to miało miejsce  w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. Organizatorem Festiwalu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „To Ja 2018”  było Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych w Rydułtowach. W programie znalazły się występy Osób Niepełnosprawnych i mini koncert zespołu „ Bebiki.pl”. Nie zabrakło poczęstunku i wspólnej zabawy. Na scenie wystąpiły także Mieszkanki naszego DPS z zabawnym przedstawieniem pt. „Kopciuszek po Śląsku”. Podopieczne pełne radości z otrzymanych nagród wróciły do Domu.
15 październik 2018 Wycieczka do ZOO w Ostravie (Czechy)
Mieszkanki grupy III udały się na wycieczkę do Ostravy , by zwiedzić ZOO i ucieszyć się pięknem przyrody. Podopieczne z radością witały kolejne zwierzęta, z zaciekawieniem oglądały kolorowe, różnorodne gatunki ptaków, gadów i płazów. Atrakcją był plac zabaw, smaczne lody i wyścigi po alejkach. Na koniec był smaczny obiad w „Staropolskiej chacie”. Mieszkanki pełne wrażeń i wspomnień wróciły do Domu.   
17 październik 2018 Wycieczka do Pszczyny i Goczałkowic
Podopieczne z grupy II miło wspominają wyprawę na Zamek w Pszczynie, który jest najpiękniejszą rezydencją na Śląsku i jedną z najciekawszych atrakcji województwa. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim tworzy zespół pałacowo-parkowy. W pobliżu zamku znajduje się pokazowa zagroda żubrów, którą Mieszkanki miały okazję odwiedzić. Zobaczyły także   oryginalne ogrody KAPIAS znajdujące  w Goczałkowicach. Podopieczne spacerowały po alejkach i obserwowały niezwykłe kompozycje ogrodowe, podziwiając piękno przyrody i  ciesząc się słoneczną  pogodą. Był także obiad w restauracji i na koniec sesja zdjęciowa nad Jeziorem Goczałkowickim. Nasze Mieszkanki chętnie odwiedziły te ciekawe miejsca i wyraziły nadzieję na kolejny przyjazd w te strony.  
11 październik 2018 Wycieczka do Chorzowa
ZOO w Chorzowie to kolejne miejsce, do którego udały się Mieszkanki grupy I. Spotkanie z różnymi, niezwykłymi gatunkami zwierząt, było wielkim przeżyciem dla naszych Podopiecznych. Słonie pozowały do zdjęć a Mieszkanki z radością obserwowały zachowanie zwierząt. Pora karmienia zwierząt była także sygnałem dla naszych Mieszkanek o zbliżającej się porze obiadowej. Spożyły więc smaczny obiad w restauracji i pełne przeżyć wróciły do DPS.
03.10.2018 Zabawa taneczna
W naszym DPS została zorganizowana zabawa taneczna dla naszych Mieszkanek. Wraz z Podopiecznymi bawiła się Młodzież z zaprzyjaźnionego Gimnazjum z Wodzisławia Śląskiego. Mieszkanki na wózkach korzystały z pomocy Personelu i Gości. Tańce i poczęstunek sprzyjały integracji Mieszkanek z Młodzieżą.
20.09.2018 Pielgrzymka do Łagiewnik
Łagiewnickie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego było miejscem pielgrzymki Mieszkanek grupy I. Oprócz zwiedzania i zakupu pamiątek, Podopieczne uczestniczyły we Mszy Świętej i Koronce do Miłosierdzia Bożego. Miały  okazję zobaczyć Centrum Jana Pawła II i pomodlić się przy relikwiach Ojca Świętego.
Podopieczne spożyły smaczny obiad i deser. Pełne wrażeń i duchowych przeżyć wróciły do Domu.
09.09.2018 Piesza Pielgrzymka do Pszowa
Nasze Mieszkanki wraz z Siostrami włączyły się w piesze pielgrzymowanie do Matki Bożej Uśmiechniętej. Tegoroczny Odpust przeżywany był pod hasłem „Po uśmiech i radość w Duchu świętym”. Pielgrzymka wyruszyła z kościoła parafialnego w Jedłowniku. Podczas pielgrzymowania modlitwy prowadził Ks. Wikariusz Bogusław Noworyta. Na miejscu odbyło się powitanie Księży Biskupów i Uroczysta Suma Odpustowa o godzinie 11.00. Po Eucharystii Mieszkanki  zakupiły pamiątki i zjadły smaczne lody.
06.09. 2018   Wycieczka do goczałkowickich ogrodów
Mieszkanki gr. IV wraz z opiekunkami zwiedziły Ogrody Kapias w Goczałkowicach. Piękno przyrody, urokliwa architektura ogrodowa, fontanny i zarybione oczka wodne zachwyciły nasze Podopieczne. W Ogro­dach zna­j­dują się liczne ławeczki, altanki, zaciszne miejsca, zacienione kąciki, które sprawiły niezapomniane wrażenia. Dopełnieniem wycieczki były lody zakupione w ogrodowej restauracji.
28.08.2018 Wycieczka do Goczałkowic
Do goczałkowskich ogrodów pojechały Mieszkanki grupy III. Wśród licznych atrakcji najbardziej spodobał się plac zabaw i kącik ciszy. Piękne otoczenie zachwyciło nasze Podopieczne. W miejscowej restauracji Mieszkanki spożyły obiad i deser. Pełne wrażeń wróciły do DPS.
Sierpień 2018 Koniec  wakacji
Podczas  wakacji nasze Mieszkanki miały liczne atrakcje. Wśród  różnych form zajęć, sprzyjających aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, były lekcje nauki jazdy na rowerach trzykołowych, prowadzone przez p. Jarosława Rducha. Kąpiel w basenie wodnym spodobała się szczególnie  naszym najmłodszym Mieszkankom. Codzienne spacery po parku i zabawy w ogródku rekreacyjnym były dobrą formą zajęć ruchowych połączoną z przebywaniem na świeżym powietrzu.
31.07.2018 Wyjazd na Balaton
Sześć Mieszkanek z gr. II wraz z siostrą opiekunką pojechały do Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego „Balaton” w Wodzisławiu Śl. W tym atrakcyjnym miejscu, niedaleka centrum miasta, w lesie miejskim, odpoczywały na piaszczystej plaży i kąpały się w wodzie. Ośrodek ten oferuje również możliwość zakupu napojów i posiłków, z których skorzystały nasze Mieszkanki. Piękna okolica, zalesione miejsca, woda, po której pływają rowerki wodne i kajaki, molo, plaża  i fantastyczna pogoda, sprzyjały aktywności ruchowej i wypoczynkowi naszych Podopiecznych.
 
27.07.2018 „Jaś i Małgosia”
 
Aktorzy wystąpili w naszym Domu w przedstawieniu pt. „Jaś i Małgosia”.  Gra artystów bardzo podobała się naszym Mieszkankom, które brały czynny udział w inscenizacji.
WAKACJE
 
W czasie wakacji zaplanowane zostały częstsze wyjścia na świeże powietrze, czyli do parku, wycieczki po najbliższym otoczeniu oraz wyjazdy do atrakcyjnych miejsc.
 
5 lipiec 2018 Westernowy Park Rozrywki Twinpigs w Żorach
 
Sześć Mieszkanek z gr. III wraz z opiekunkami pojechało do parku rozrywki w Żorach. Liczne atrakcje sprawiły naszym Podopiecznym wiele radości. Były przejażdżki kolejkami, ciuchcią, możliwość pogłaskania zwierząt z zagrodach i obejrzenia występu tańczącego konia. W kinie 5D obejrzały bajkę, która napełniła je wieloma emocjami. W kuli parowej obejrzały seans astronomiczny. Huśtawki, konik elektryczny, dojenie krowy i przejście przez bramę z natryskami – to wszystko dopełniło radości Mieszkanek. Na koniec spożyły obiad i zjadły smaczne lody. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do Domu, gdzie dzieliły się wieloma wrażeniami.
 
21.06.2018 Imieniny Siostry Dyrektor Zuzanny Modelskiej
 
Świętowanie Imienin Siostry Dyrektor rozpoczęło się od występów, przygotowanych przez P. Renatę Pyszny i P. Katarzynę Chwołkę. W części poważnej Podopieczne przedstawiły inscenizację o zaczarowanym kwiecie i niedobrej księżniczce, która pragnąc, by kwiat pokazał swoje piękno zmieniła swoje postępowanie i stała się dobra. Druga część występu była przedstawieniem o Kopciuszku w wersji Śląskiej. Na koniec wystąpiły Panie z Personelu, które przygotowały taniec i piosenkę, której słowa dopasowały do osoby Solenizantki. Po złożeniu życzeń wszyscy – Siostry, Mieszkanki i Panie z Personelu – udali się na Mszę Św. w intencji Siostry Dyrektor. Eucharystię sprawował Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Króliczek. W oprawę liturgii włączyły się Siostry i Panie z Personelu. Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na obiad. Świętowanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze.
 
14.06.2018 Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych w Olzie
Na terenie ośrodka wypoczynkowego w Olzie odbył się „Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych”. Tegoroczny piknik był największym wydarzeniem w województwie śląskim promującym spotkanie, integrację i zabawę z udziałem osób niepełnosprawnych. Na piknik zapraszał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Stowarzyszenie ,,Radlińska Przystań”. Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. bicie rekordu Guinessa w integracyjnej lekcji samby, przejażdżki na motocyklach i rowerkami wodnymi, pokazy dogoterapii czy mecz piłki plażowej. Wśród uczestników były także nasze Mieszkanki, które wystąpiły w przedstawieniu „Kopciuszek po Śląsku”. Wszyscy wspaniale bawili się.
7.06.2018 XVI Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
Za nami XVI Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Na obiektach sportowych Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu w Wodzisławiu Śląskim rywalizowało ponad 360 sportowców z wielu placówek z naszego regionu. W Olimpiadzie wzięły udział również Mieszkanki naszego DPS. Z medalami, dyplomem i pucharem wróciły do Domu dzieląc się wspaniałymi przeżyciami.

6.06.2018 Występ w Radlinie
W Radlinie odbyło się spotkanie uczestników INTERFEJS. Wzięły w nim udział Mieszkanki naszego Domu. Na imprezę składało się wspólne grillowanie, zabawa taneczna oraz występ naszych Podopiecznych „Kopciuszek po Śląsku”.

5.06.2018 Spotykanie z uczniami 3 Gimnazjum w Wodzisławiu Śląskim
Na terenie naszego parku okalającego DPS odbyły się zajęcia dla naszych Mieszkanek podczas  których pomagali  Gimnazjaliści. Były to zajęcia sportowe i rekreacyjne, które zintegrowały Młodzież z Osobami Niepełnosprawnymi. Nasze Mieszkanki poznały nowe osoby i mile spędziły czas.

4.06.2018 Występ Agencji Artystycznej GALANA z Katowic
W naszym Domu wystąpili aktorzy, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny o kulisach teatru. Mieszkanki żywo brały udział w grze artystów ucząc się pracy suflera, scenarzysty, i innych osób dzięki którym może dobyć się przedstawienie. Wspólna zabawa, taniec i okazja do przebrania się w stroje aktorskie bardzo podobały się naszym Mieszkankom.

3.06.2018 Świętowanie Dnia Matki i Dnia Dziecka w naszym DPS
Na ten dzień zostały zaproszone Rodziny naszych Mieszkanek. Wśród licznie przybyłych Gości były Mamy, które z dumą obejrzały występ swoich córek. Inscenizacja podzielona była na dwie części. Na część poważną składały się wiersze, piosenki i życzenia skierowane do Mam. Druga część „na wesoło” – to przedstawienie „ Kopciuszek po Śląsku”. Goście byli zachwyceni grą i strojami naszych Mieszkanek. Spotkanie dopełnił słodki poczęstunek. Podopieczne były bardzo szczęśliwe obecnością bliskich i możliwością wyrażenia Miłości swoim Mamom, które nie kryły wzruszenia.

25.05.2018 IV Przegląd Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Katowicach
Nasz Dom reprezentowała grupa teatralna, która wystąpiła z programem „Kopciuszek po Śląsku” przygotowany przez p. Renatę Pyszny i p. Katarzynę Chwołkę. Mieszkanki naszego DPS zebrały gromkie brawa i zostały nagrodzone upominkami.  Impreza miała na celu  integrację środowisk niepełnosprawnych, wymianę doświadczeń między terapeutami i opiekunami, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych a przede wszystkim stworzenie możliwości publicznej prezentacji swoich umiejętności dzieciom, młodzieży  i dorosłym niepełnosprawnym uzdolnionym tanecznie, muzycznie lub aktorsko.
23.05.2018 Muzyczny MOST
W Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się niecodzienna impreza. W ramach realizowanego projektu pn. „Nasz region – Śląsk”, Stowarzyszenie Radlińska Przystań zaprosiło osoby niepełnosprawne, ich pełnosprawnych przyjaciół i opiekunów na koncert „Muzyczny MOST”. W tym roku dla publiczności zagrał zespół Zawiało prezentując pieśni m.in. ziem karpackich, Serbii, Bułgarii, Macedonii i Ukrainy. Wystąpił także zespół taneczny Tornado Dream Team z Pszowa porywając publiczność do wspólnego tańca. Mieszkanki naszego Dom Pomocy Społecznej wystąpiły w przedstawieniu „Kopciuszek po Śląsku”, przygotowanego przez p. Renatę Pyszny i p. Katarzynę Chwołkę. Nasze Podopieczne  wczuwały się w swoje role i pięknie grały na scenie. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności, która raz po raz wybuchała śmiechem i hojnie nagradzała brawami. Nasze Mieszkanki pełne emocji, radości i poczucia sukcesu wróciły do DPS.
12.05.2018 I Komunia Święta Amelki
Tak czekałam na tę chwilę… Jezus żywy w moim sercu…
Amelka przyjęła pierwszy raz Pana Jezusa do swojego serca. To dla niej szczęśliwy dzień. W kaplicy DPS zgromadzili się bliscy sercu Amelii. Rodzice chrzestni, którzy dla dziewczynki stali się jak prawdziwa rodzina, osoby zaprzyjaźnione z naszym Domem, Siostry Opatrzności Bożej, Personel i Mieszkanki DPS. Eucharystię sprawował Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Amelię przepełniała głęboka radość, która promieniowała z całej jej osoby. Bardzo pragnęła przyjąć Pana Jezusa. Spełniła się największa tęsknota jej małego serduszka. Po przyjęciu Komunii Świętej powiedziała z radością – „Mam Pana Jezusa”. Ufamy, że Jezus poprowadzi ją dalej drogą swojej Miłości i wypełni Sobą całe jej życie
 
6.05.2018 Spotkanie z Ks. Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim
W wiosenny dzień 6 maja br. Bóg podarował nam wiele łask. W naszej parafii w Jedłowniku świętowaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask. Główna intencja uroczystej Eucharystii była za  nasze Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z okazji Jubileuszu 160-lecia Jego powstania. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. W czasie homilii podzielił się świadectwem spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W naszej Parafii Ks. Arcybiskup pozostawił cenny dar  - relikwie św. Jana Pawła II. Po Mszy Świętej Ks. Arcybiskup Mokrzycki wraz z Ks. Proboszczem Eugeniuszem Króliczkiem i Ks. Sekretarzem odwiedzili nasz Dom. Spotkanie odbyło się w domowej kaplicy i przy wspólnym stole w świetlicy DPS. Ks. Arcybiskup opowiadał o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Na zakończenie spotkał się z naszymi Podopiecznymi. Wszyscy otrzymali błogosławieństwo. Ks. Arcybiskup wyraził nadzieję, że Zgromadzenie podejmie posługę we Lwowie.
1.05.2018 Grill
W parku okalającym nasz Dom został zorganizowany grill dla Mieszkanek DPS. Przy muzyce i śpiewie oraz zabawach w piaskownicy i na placu zabaw wszyscy oczekiwali na dopiekające się kiełbaski i mięso. Radośnie biegł czas przy pięknej, słonecznej pogodzie. Posiłek bardzo wszystkim smakował.
22.04. 2018 Sesja zdjęciowa „Wiosna w parku”
Wiosna w pełni. Mieszkanki podziwiały piękno przyrody w grodzie, parku i sadzie wokół naszego DPS. Zostało to uwiecznione na zdjęciach, by cały rok przypominało o cudach natury i radości płynącej z poznawania i doświadczania piękna przyrody.
 
20.04.2018 Cyrk Arena
W naszym Mieście odbył się występ Cyrku Arena. Na spektakl przybyło wiele widzów w tym Mieszkanki naszego Domu. Wyczyny cyrkowców bardzo spodobały się Podopiecznym. Z zainteresowaniem oglądały występy zwierząt, m.in. kotów, psów, wielbłądów gołąbków i osiołka. Mieszkanki pełne wrażeń wróciły do Domu.
16.04.2018 Bierzmowanie
Tego dnia nasze Mieszkanki – Angelika i Wanessa- przyjęły sakrament bierzmowania z rąk Ks. Arcybiskupa Wiktora Skorca, w Parafii pw. Św. Ducha w Wodzisławiu Śląskim. W uroczystości bierzmowania wzięły udział Siostry pracujące w naszym DPS oraz Pracownicy i zaproszeni Goście. Mieszkanki z radością otworzyły się na przyjęcie darów Ducha Świętego.
31.03.2018 Poświęcenie pokarmów
Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami przygotowywały pokarmy do poświęcenia. Było barwienie i malowanie jaj oaz dekorowanie produktów spożywczych. Został także przyozdobiony stół na  świetlicy. O godzinie 11.00 przybył Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, który dokonał poświęcenia przygotowanych pokarmów.
28.03.2018 Przedstawienie „Odważny Pastuszek”
Aktorzy z Wieliczki wystawili w naszym Domu przedstawienie pt. „ Odważny Pastuszek”. Inscenizacja bardzo podobała się naszym Mieszkankom zwłaszcza, że aktorzy dialogowali z publicznością oraz zachęcali do wspólnego śpiewu. Mieszkanki bardzo aktywnie brały udział w przedstawieniu. Wyróżniona została nasza mała Karolinka (6 lat), której aktorzy z publicznością odśpiewali „100 lat” z okazji jej  urodzin.
12.03.2018 Warsztaty integracyjne
Gimnazjaliści przeprowadzili w naszym DPS warsztaty plastyczne o tematyce świątecznej. Wspólnie z Mieszkankami DPS tworzyli prace malowane, wyklejanki i wydzieranki. Spotkanie sprzyjało integracji uczniów z osobami niepełnosprawnymi a dla naszych Mieszkanek była to również okazja do nawiązania bliższych znajomości,  do wspólnej pracy oraz do przeżyć artystycznych.
 

13.02.2018 Zabawa w Olzie
W Domu Kultury w Olzie odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięły udział nasze Podopieczne oraz Mieszkańcy z DPS w Gorzycach. Wspólna zabawa umocniła przyjaźnie i służyła integracji. Podczas zabawy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły posiłek oraz smaczne desery.

12.02.2018 Zabawa taneczna
Z okazji zakończenia karnawału w naszym Domu została zorganizowana zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem. Mieszkanki bawiły się wspólnie przy dźwiękach muzyki disco.
 
11.02.2018 Przedstawienie „Królewna Śnieżka”
Studentki  z kierunku Oligofrenopedagogika wystawiły w naszym DPS inscenizację pt. „Królewna Śnieżka”. Przedstawienie było bardzo ciekawe i pięknie odegrane. Radosne piosenki i ekspresyjne wykonanie bardzo podobało się naszym Podopiecznym. Po przedstawieniu nasze Mieszkanki zostały zaproszone do wspólnej zabawy tanecznej.

23.01.2018 Przedstawienie „Opowieści biblijne”
Artyści, z grupy METANOIA z Krakowa, wystąpili w naszym Domu z przedstawieniem pt. „Opowieści biblijne”. Była to inscenizacja słowno – muzyczna. Atrakcją była gra jednego z aktorów na gitarze i skrzypcach. Przedstawiono początek Ewangelii wg św. Łukasza – od narodzin Jana Chrzciciela  do narodzin Jezusa Chrystusa. Mieszkanki wspaniale włączyły się w grę aktorów, dialogując z nimi i śpiewając.

22.01.2018 Spotkanie integracyjne w Bluszczowie
Nasze Mieszkanki pojechały do Bluszczowa na zaproszenie Nauczycieli i Uczniów z tamtejszej Szkoły Podstawowej. Na sali gimnastycznej odbyło się przyjęcie z poczęstunkiem oraz spotkanie integracyjne z dziećmi i młodzieżą, z którymi nasze Podopieczne obejrzały piękne przedstawienie „Królowa Śniegu” w wykonaniu Uczniów. Inscenizacja zrobiła ogromne wrażenie na naszych Mieszkankach, które podziwiały artyzm młodych aktorów ich zaangażowanie, długie role i piękne stroje. Przesłanie przedstawienia dotyczyło dobra i miłości, które kruszą nawet zlodowaciałe serca i przezwyciężają wszelkie trudności życiowe.

18.01.2018 Zabawa taneczna
Tego dnia odbyła się zabawa wraz ze słodkim poczęstunkiem. Mieszkanki odświętnie ubrane i z makijażem zrobionym na tą okazję,  bawiły się przy muzyce disco. Było dużo radości i ekspresji w tańcu. Mieszkanki na wózkach także „tańczyły” przy pomocy Pań z Personelu.

9.01.2018 Jasełka
Nasze Mieszkanki wystąpiły w Jasełkach. Na widowni zasiadły Podopieczne, które nie występowały w przedstawieniu, Personel, Siostry, Wolontariusze, oraz Młodzież z 3 Gimnazjum w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkanki pięknie oddały treść przedstawienia i z wielkim przeżyciem wczuły się w swoje role. Gromkimi oklaskami pogratulowano Im za występ i trud włożony w przygotowania do przedstawienia. Wszyscy zostali poczęstowani słodyczami.

Świąteczne prace artystyczne
W ramach terapii zajęciowej zostały wykonane w naszym DPS prace artystyczne nawiązujące do świąt bożonarodzeniowych.

29.12.2017 Świąteczne kolędowanie
Przyjaciele i Darczyńcy naszego DPS zostali zaproszeni do naszego DPS na świąteczne kolędowanie. W domowej kaplicy, przy żłóbku Bożej Dzieciny, odbył się śpiew kolęd. Następnie wszyscy udali się do świetlicy na spotkanie przy zastawionym stole.

23.12.2017 Wizyta duszpasterska – kolęda
Kolęda” rozpoczęła się modlitwą w domowej kaplicy, w której zebrała się cała społeczność DPS: Mieszkanki i Siostry Opatrzności Bożej. Następnie,  pod przewodnictwem Kapłanów: Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Bogusława Noworytę, wszyscy udali się do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu. Kapłani poświęcili pokoje Mieszkanek a leżącym Podopiecznym zostało udzielone  indywidualne błogosławieństwo. Wszystkie Mieszkanki cieszyły się z wizyty kapłanów i z otrzymanych pamiątkowych obrazków.

21.12.2017 Spotkanie opłatkowe i poświęcenie windy
W naszym DPS odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięła udział m.in. odpowiedzialna za powiatową pomoc społeczną Janina Chlebik-Turek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu rady powiatu Andrzej Kania, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły oraz ks. prob. Eugeniusz Króliczek. W trakcie spotkania odbyło się oficjalne uruchomienie i poświęcenie windy. Dobudowa windy do istniejącego zabytkowego budynku była możliwa dzięki wsparciu pozyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak podkreśla dyrektor placówki s. Zuzanna Modelska, inwestycja była bardzo potrzebna. – Zainstalowanie windy w naszym DPS było inwestycją od dawna oczekiwaną i niezwykle potrzebną. Przyczyniło się ono do pełnego zlikwidowania barier architektonicznych w naszym DPS .
 

10.12.2017 Jubileusz 160-lecia istnienia i działalności Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej
Siostry wraz z delegacją Mieszkanek naszego DPS wzięły udział w jubileuszowych obchodach w Grodzisku Mazowieckim. Uroczystej Eucharystii, sprawowanej w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przewodniczył J.E.  bp. Stefan Regmunt.  Wzięli w niej udział licznie przybyli kapłani z Parafii, w których posługują Siostry Opatrzności Bożej (m.in. Ks.  Eugeniusz Króliczek – Proboszcz Parafii, do której należy nasz DPS), spowiednicy, wykładowcy i kapłani zaprzyjaźnieni ze Zgromadzeniem. Licznie przybyły też Siostry z poszczególnych placówek (w liczbie około 150 Sióstr), oraz zaproszeni Goście. Wymownym akcentem stało się zakończenie Dnia Jubileuszowego dziękczynienia. Młodzież z Ośrodka Socjoterapii z Przemyśla zaprezentowała sztukę teatralną pt. „W poszukiwaniu szczęścia”, ukazującą życie i działalność Matki Antoniny Mirskiej – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

5.12.2017 Wizyta Świętego Mikołaja
W naszym DPS zjawił się długo oczekiwany Gość z workiem pełnym prezentów. Mieszkanki pisały wcześniej listy do Świętego Mikołaja i zbierały „kwiatuszki”  dobrych czynów.  Na powitanie Świętego przygotowały także inscenizację słowno – muzyczną, którą zaprezentowały przed Mikołajem. Święty Mikołaj wręczył prezenty wszystkim Mieszkankom. Wraz z Aniołkami udał się także do leżących Podopiecznych. Emocji było wiele. Podopieczne wyrażały swoją radość i miłość do Mikołaja.            

5.12.2017 Historia Świętego Mikołaja
Teatr EDEN z Wieliczki wystąpił w naszym Domu w przedstawieniu pt. „Historia Świętego Mikołaja”. Aktorzy przybliżyli naszym Mieszkankom osobę młodego Mikołaja, który będąc bogaty, dostrzegł potrzeby ludzi biednych i zapragnął im pomagać. Dialog aktorów z widownią pozwolił naszym Mieszkankom lepiej zrozumieć wartość pomagania innym.

30.11.2017 Zabawa w Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim
Dziesięć Mieszkanek z naszego DPS wraz z opiekunkami wzięło udział w imprezie andrzejkowej zorganizowanej przez Miasto Wodzisław Śl. w ekskluzywnym Hotelu Amadeus. Były tańce i słodki poczęstunek. Podopieczne bawiły się doskonale wraz z innymi uczestnikami imprezy.
 

23.11.2017 Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
Nasze Mieszkanki wzięły udział w świętowaniu Dnia Osób Niepełnosprawnych w Pszowie. Wypowiedziano wiele ciepłych słów pod adresem Osób Niepełnosprawnych. Był poczęstunek i zabawy prowadzone przez zespół „Coral”. Na scenie wystąpili również Niepełnosprawni ze świetlicy terapeutycznej w Pszowa przedstawiając „Taniec indiański”. Mieszkanki radośnie przeżyły to spotkanie.                                                            
26.10.2017 Spotkanie z gimnazjalistami

Mieszkanki naszego DPS spotkały się z Uczniami III Gimnazjum w Wodzisławiu Śl. Spotkanie miało charakter integracyjny. Wspólnie tworzyli prace plastyczne, które przyozdobiły domową wystawę.
22.11.2017 Zajęcia w Rydułtowach

Od 20 listopada sześć naszych Mieszkanek rozpoczęło uczęszczanie na   zajęcia w Punkcie Dziennego Pobytu Środowiskowego w Rydułtowach. Zajęcia te związane są z projektem realizowanym przez powiat wodzisławski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny).
13.11.2017 Spotkanie integracyjne

Uczniowie kl. I Technikum Górniczego z Rybnika przyjechali wraz z księdzem katechetą do naszego DPS. Historię i charakter posługi w naszym Domu przedstawiła s. Dyrektor Zuzanna Modelska. Chłopcy spotkali się z naszymi Mieszkankami, mogli porozmawiać i zaobserwować formy pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 
8.11.2017 Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „TO JA”

Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych było organizatorem Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „TO JA” w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. W imprezie wzięły udział  Mieszkanki naszego Domu i wystąpiły w przedstawieniu „Żegnaj Żeglarzu”. Inscenizacja bardzo podobała się publiczności, która nagrodziła Artystki brawami. W programie były m.in. występy artystyczne, wręczenie nagród, koncert zespołu „Bebiki.pl” oraz wystawa prac plastycznych.
 
30.09 – 13.10.2017 Turnus rehabilitacyjny nad morzem
 
Nasze Mieszkanki wraz z opiekunkami przebywały dwa tygodnie nad morzem w Sarbinowie koło Mielna. Czas turnusu upływał na spacerach nad morzem, zabiegach rehabilitacyjnych, zabawach tanecznych i zajęciach karaoke. Była wycieczka ciuchcią do Mielna i okazja do zapoznania się z interesującymi ludźmi. Atmosfera podczas pobytu nad morzem była bardzo serdeczna. Mieszkanki z wieloma pozytywnymi wrażeniami wróciły do Domu i z entuzjazmem opowiadały o przeżyciach i wydarzeniach podczas turnusu.  
 
20.09.2017 XV Spartakiada  Sportowa Mieszkańców DPS
 
W DPS w Gorzycach odbyła się spartakiada sportowa dla Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Nasze Mieszkanki wzięły udział w tej imprezie i startowały w 9 konkurencjach m.in. układanie puzzli, rzut do celu, „łowienie ryb”. Uczestnicy zostali  poczęstowani obiadem a po posiłku zespół muzyczny przygrywał do tańca.
 
9.08. 2017 Wyjazd do McDonald’s.
Trzy Mieszkanki gr. II wraz z s. Eligią pojechały do restauracji McDonald’s. Pełne wrażeń i radosnych emocji skorzystały z propozycji posiłku składającego się z frytek, hamburgera i opiekanego kurczaka. Popijając coca colę dzieliły się wrażeniami z ostatnich przeżyć związanych z urodzinami. Dokonując wyboru produktów i zakupu nabyły nowych umiejętności społecznych.
 
8.08.2017 18 Urodziny Andzi
Andzia obchodziła swoje 18 urodziny. Z tej okazji została zorganizowana impreza, która zgromadziła zaproszonych gości, rodzinę, koleżanki i personel. Był tort ze świeczkami, gromkie i radosne „STO LAT” oraz życzenia i prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Andzia bardzo mocno przeżyła swoje wejście w dorosłość i cieszyła się na myśl o  otrzymaniu dowodu osobistego.  Złożyła osobiście wniosek o jego przydzielenie w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego.
28. 06.2017 Na kręgielni
Nasza Mieszkanka Angelika wraz ze swoją nauczycielką pojechały na kręgle do Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim. Wydarzenie to miało miejsce z okazji zakończenia roku szkolnego. Była to duża atrakcja dla Angeliki i okazja do nabycia nowych umiejętności społecznych i sportowych.
22.06.2017 Obchody Imienin S. Dyrektor
Świętowanie rozpoczęło się od występu Mieszkanek DPS w inscenizacji pt. „Kwiaciarnia” i życzeń składanych przez Podopieczne i Personel. O godz. 11.00 odprawiona zastała Eucharystia, którą celebrowali trzej kapłani: Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek, Ks. Senior Józef Wojciech i Ojciec Werbista Jan Pilek – spowiednik sióstr. Homilię wygłosił Ks. Proboszcz, który także złożył  Solenizantce życzenia i podziękował za  współpracę z Parafią. Podczas Mszy Św. oprawę liturgiczną przygotowały Panie z Personelu DPS a na organach grała s. Cypriana Tarasiuk. Po Eucharystii życzenia złożyła Rada Parafialna i Koło Charytatywne działające przy naszej parafii. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego